Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The EK15 is a 15 passive two-way Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for entertainment venues, KTV rooms, bars and commercial sound reinforcement. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 15"passive two-way speaker |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 15″LF driver,1 x 1.73″HF driver |
| Frequency Response | 60Hz-20kHz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 99dB |
| Maximum SPL | 132dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 550W(AES),2200W(PEAK) |
| Coverage Angle(H×V) | 90°×60° |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 430× 710× 480 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 23.5 |