Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The SW-218C is a 18-inch passive Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 18"Passive Speaker, |
|---|---|
| Driver Components | 2 x 18″ LF driver,4″ |
| Frequency Response | 30Hz-300Hz |
| Sensitivity(1W/1m) | 102dB |
| Maximum SPL | 138dB |
| Nominal Impedance | 4Ω |
| Rated Power | 1600W(AES),6400W(PEAK) |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 1150×575×760 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 85 |