Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The SW-15D is a 15-inch passive Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 15"Passive Speaker, |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 15″ LF driver,4″ |
| Frequency Response | 43Hz-250Hz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 98dB |
| Maximum SPL | 135dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 800W(AES),3200W(PEAK) |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 900×310×380 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 24 |