Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The SM6 is a 6.5 Active Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 6.5"active two-way Speaker |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 6.5″ LF driver,25mm |
| Frequency Response | 23Hz-22kHz(±10dB) |
| Frequency Range | 100Hz-20kHz ≤1% |
| OutputPower | LF 70W,HF 60W |
| Power Supply | 220V/50HZ |
| Gain | >90dB() |
| Input | 20KΩ XLR |
| Dimensions(mm) | 220×370×250 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 5.6 |