Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The PLA-18B/P is a 18-inch active Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 18"Active Speaker, |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 18″,4″ |
| Frequency Response | 45Hz-200Hz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 97dB |
| Maximum SPL | 130dB |
| Coverage Angle(-6dB) | |
| Specifications | ;2X1000W/8Ω 2X1500W/4Ω |
| Specifications | 2 4 96K/24Bit DSP |
| Specifications | 1 Input,1 LINK Output |
| InputSensitivity | 0.77V,1.4V |
| Specifications | 2 x RS485 |
| Specifications | USB |
| Frequency Response | 20Hz-20KHz |
| Gain | >106 dB |
| Additional Specification | ,,,,, |
| Specifications | 1 Input,1 Output |
| Specifications | PFC;110-250V Input |
| Additional Specification | 4 |
| Power Supply | Black |
| LOGO | White |
| Dimensions(mm) | 495×600×635 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 39 |