Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The PLA-18B+ is a 18-inch passive Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 18"Passive Speaker, |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 18″,4″ |
| Frequency Response | 45Hz-200Hz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 97dB |
| Maximum SPL | 130dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 1200W(AES),4600W(PEAK) |
| Coverage Angle(-6dB) | |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Additional Specification | 4 |
| Power Supply | Black |
| LOGO | White |
| Dimensions(mm) | 495×600×635 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 37 |