Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The LAX-312C is a 12-inch passive Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 12"Passive Speaker |
|---|---|
| Driver Components | 2 x 12″ LF driver,1 x 3.5″ +1.75″ (/ ) |
| Frequency Response | 50Hz-20kHz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | / 113dB,103dB |
| Maximum SPL | 139dB |
| Nominal Impedance | / 8Ω,8Ω |
| Rated Power | / 200W(AES),800W(PEAK),800W(AES),3200W(PEAK) |
| Coverage Angle(H×V) | 100°×10° |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Additional Specification | 3, |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 785×375×570 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 37 |