Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The LAX-208C is a 8 passive two-way Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 8"passive two-way Speaker |
|---|---|
| Driver Components | 2 x 8″LF driver,1 x 1.73″HF driver |
| Frequency Response | 55Hz-20kHz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 103dB |
| Maximum SPL | 120dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 550W(AES),2200W(PEAK) |
| Coverage Angle(H×V) | 90°×7° |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Specification | 4, |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 600×245×420 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 22 |