Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The LAX-18SUB is a 18-inch passive Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 18"Passive Speaker |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 18″LF driver,4″ |
| Frequency Response | 40Hz-150Hz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 98dB |
| Maximum SPL | 128dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 800W(AES),3200W(PEAK) |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Additional Specification | 4, |
| Color | Black |
| 8 Dimensions(mm) | 600×510×615 (W×H×D) |
| 10 Dimensions(mm) | 720×610×670 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 37 |