Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The BI8 is a 8 passive two-way speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 8"passive two-way speaker |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 8″LF driver,1 x 1.33″HF driver |
| Frequency Response | 65Hz-20kHz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 95dB |
| Maximum SPL | 119dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 250W(AES),1000W(PEAK) |
| Coverage Angle(H×V) | 100°×100° |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 278×435×248 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 8.6 |