Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The BI12 is a 10 passive two-way speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 12"passive two-way speaker |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 12″LF driver,1 x 1.73″HF driver |
| Frequency Response | 60Hz-20kHz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 98dB |
| Maximum SPL | 130dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 350W(AES),1400W(PEAK) |
| Coverage Angle(H×V) | 80°×50° |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 365×560×370 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 20 |