Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The BI-10M is a 10 passive two-way Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for fixed installation, stage sound reinforcement and multi-purpose venues. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 10"passive two-way Speaker |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 10″LF driver,1 x 1.73″HF driver |
| Frequency Response | 65Hz-20kHz(±3dB) |
| Sensitivity(1W/1m) | 97dB |
| Maximum SPL | 127.8dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 300W(AES),1200W(PEAK) |
| Coverage Angle(H×V) | 80°×50° |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Color | Black |
| Dimensions(mm) | 505×310×350 (W×H×D) |
| Weight(kg) | 15 |