Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The CX-8 is a 8-inch passive Speaker built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for culture and tourism projects, outdoor venues and public sound reinforcement. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | 1 x 8"Passive Speaker |
|---|---|
| Driver Components | 1 x 8″WOOFER+1.33″TWEETER |
| Frequency Response | 90Hz-20kHz |
| Sensitivity(1W/1m) | 96dB |
| Maximum SPL | 120dB |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Rated Power | 250W(AES),1000W(PEAK) |
| Coverage Angle(H×V) | 90° HF coverage |
| Connector | 2 x Neutrik Speakon NL4 |
| Color | Black,White, |
| Dimensions(mm) | 300×300×300 (W×H×D) |
| Weight(kg) | KG |