Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The H400 Channel is a H400 Channel built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for professional audio amplification and system matching. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | Channel AB Power Amplifiers |
|---|---|
| Specifications | 2 ×600 W/4Ω 2 ×400 W/8Ω |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz(-3dB) |
| / | ≥98dB/A |
| THD + N | ≤0.01%(1 kHz@8Ω) |
| IMD | ≤0.01% |
| (Slew) | ≥20V/μs |
| (10 Hz ~400 Hz) | >300 |
| InputSensitivity | 0.775V/1.0V/1.44V |
| Power Supply | 220-230V 50Hz |
| Dimensions(W×H×D) | 483×100×440 mm () |
| Weight(kg ) | 12 |