Product Details
PRODUCT DETAILS
PRODUCT

PRODUCT INTRODUCTION
Product Introduction
The D1100 D Channel is a D1100 D Channel built for stable, clear and powerful sound performance.
Designed for professional audio amplification and system matching. It is suitable for system integrators, engineering contractors and venue operators who need reliable professional audio solutions.
TECHNICAL PARAMETERS
Technical Parameters
| Specifications | Channel D Power Amplifiers |
|---|---|
| Specifications | 2 ×1400 W/4Ω 2 ×1100 W/8Ω |
| Specifications | 3640 W/4Ω 2800 W/8Ω |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz(±0.5dB) |
| / | ≥100dB/A |
| THD + N | ≤0.01%(1 kHz@8Ω) |
| IMD | ≤0.01% |
| Power Supply | >25V/μs |
| InputSensitivity | 0.775V1.44V() |
| Power Supply | 220-230V 50Hz |
| Dimensions(W×H×D) | 485×100×450 mm |
| Weight(kg ) | 17 |